382LX102M450B062V
Cornell Dubilier Electronics
382LX102M450B062V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 382LX102M450B062V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 382LX102M450B062V
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP
(In US Dollars)
42 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.969" Dia (50.00mm)
Series:382LX
Ripple Current @ Low Frequency:4.96A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.94A @ 20kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.559" (65.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1000µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:1000µF