381N500K
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
381N500K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 381N500K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 381N500K
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description POT 500K OHM 1W PLASTIC LINEAR
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:Solder Lug
Temperature Coefficient:-
Taper:Linear
Size - Body:Round - 0.625" Dia x 0.625" H (15.88mm x 15.88mm)
Series:381
Rotation:300°
Resistive Material:Conductive Plastic
Resistance (Ohms):500k
Power (Watts):1W
Packaging:Bulk
Other Names:381N504
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:500k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 1W Solder Lug
Bushing Thread:1/4-32
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter:0.125" (3.18mm)