36DY102F100AN2A
Buy 36DY102F100AN2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 36DY102F100AN2A
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 1000UF 100V SCREW
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:-10%, +50%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.453" Dia (36.90mm)
Series:36DY
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:30 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.752" (44.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1000µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:1000µF