36DX123F250DJ2A
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 36DX123F250DJ2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 36DX123F250DJ2A
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 12000UF 250V SCREW
(In US Dollars)
16 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:-10%, +50%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.079" Dia (78.20mm)
Series:36DX
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:30 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):8.752" (222.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:12000µF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C
Capacitance:12000µF