35YK220M8X11.5
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 35YK220M8X11.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 35YK220M8X11.5
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM RAD
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:YK
Ripple Current @ Low Frequency:370mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:444mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:220µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:220µF