35MS74.7MEFCT54X7
Rubycon
35MS74.7MEFCT54X7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 35MS74.7MEFCT54X7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 35MS74.7MEFCT54X7
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Series:MS7
Ripple Current @ Low Frequency:22mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:33mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:4.7µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Capacitance:4.7µF