35MH722MEFCT56.3X7
Rubycon
35MH722MEFCT56.3X7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 35MH722MEFCT56.3X7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 35MH722MEFCT56.3X7
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:22µF
Surface Mount Land Size:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:MH7
RoHS Status:Tape & Box (TB)
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Ripple Current:-
Polarization:Radial, Can
Pitch - Connector:35V
Package / Case:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Capacitors:60mA
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Manufacturer Part Number:35MH722MEFCT56.3X7
Lifetime @ Temp.:-
Impedance:-
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Expanded Description:22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance):±20%
Applications:1000 Hrs @ 105°C