3549S-1AA-202A
Bourns, Inc.
3549S-1AA-202A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3549S-1AA-202A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3549S-1AA-202A
Manufacturer Bourns, Inc.
Description POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 143 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±3%
Termination Style:Solder Lug
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Taper:Linear
Size - Body:Round - 0.885" Dia x 0.780" H (22.48mm x 19.81mm)
Series:3549
Rotation:3600°
Resistive Material:Wirewound
Resistance (Ohms):2k
Power (Watts):2W
Packaging:Tray
Other Names:3549S1AA202A
Number of Turns:10
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Detailed Description:2k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 10 Turn Wirewound 2W Solder Lug
Bushing Thread:3/8-32
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter:0.250" (6.35mm)