3530N102J602LE
Knowles NOVACAP
3530N102J602LE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3530N102J602LE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3530N102J602LE
Manufacturer Knowles NOVACAP
Description CAP CER 1000PF 6KV C0G/NP0 RAD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6000V (6kV)
Tolerance:±5%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.500" L x 0.350" W (12.70mm x 8.89mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Style:Straight
Lead Spacing:0.380" (9.65mm)
Height - Seated (Max):0.575" (14.60mm)
Features:High Voltage
Failure Rate:-
Detailed Description:1000pF ±5% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Capacitance:1000pF