350WXA10MEFC12.5X16
Buy 350WXA10MEFC12.5X16 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 350WXA10MEFC12.5X16
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:WXA
Ripple Current @ Low Frequency:100mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:150mA @ 10kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:10µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:10µF