3386R-1-103LF
Bourns, Inc.
3386R-1-103LF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3386R-1-103LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3386R-1-103LF
Manufacturer Bourns, Inc.
Description TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN TOP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 262 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
300 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:Square - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Series:Trimpot® 3386 - Sealed
Resistive Material:Cermet
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tube
Other Names:3386R-1-103LF-ND
3386R-103LF
3386R1103LF
Number of Turns:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Detailed Description:10 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment