3364B-1-105E
Bourns, Inc.
3364B-1-105E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3364B-1-105E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3364B-1-105E
Manufacturer Bourns, Inc.
Description TRIMMER 1M OHM 0.2W J LEAD TOP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±25%
Termination Style:J Lead
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Size / Dimension:Rectangular - 0.165" x 0.150" Face x 0.059" H (4.20mm x 3.80mm x 1.50mm)
Series:Trimpot® 3364 - Open Frame
Resistive Material:Cermet
Resistance:1 MOhms
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Number of Turns:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:1 MOhms 0.2W, 1/5W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment