3362U-1-303LF
Bourns, Inc.
3362U-1-303LF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3362U-1-303LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3362U-1-303LF
Manufacturer Bourns, Inc.
Description TRIMMER 30K OHM 0.5W PC PIN TOP
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:Rectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Series:Trimpot® 3362 - Sealed
Resistive Material:Cermet
Resistance:30 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tube
Number of Turns:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:30 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment