3352V-1-503LF
Bourns, Inc.
3352V-1-503LF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3352V-1-503LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3352V-1-503LF
Manufacturer Bourns, Inc.
Description POT 50K OHM THUMBWHEEL CERM ST
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.350" Dia x 0.210" H (8.89mm x 5.33mm)
Series:Trimpot® 3352 - Open Frame
Resistance:50 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Bulk
Number of Turns:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:50 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Thumbwheel Potentiometer Side Adjustment