3352K-1-253LF
Bourns, Inc.
3352K-1-253LF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3352K-1-253LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3352K-1-253LF
Manufacturer Bourns, Inc.
Description POT 25K OHM THUMBWHEEL CERM ST
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.350" Dia x 0.350" H (8.89mm x 8.89mm)
Series:Trimpot® 3352 - Open Frame
Resistance:25 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:25 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Thumbwheel Potentiometer Side Adjustment