3314H-1-501
Bourns, Inc.
3314H-1-501
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3314H-1-501 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3314H-1-501
Manufacturer Bourns, Inc.
Description TRIMMER 500 OHM 0.25W PC PIN TOP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:Square - 0.177" x 0.177" Face x 0.100" H (4.50mm x 4.50mm x 2.55mm)
Series:Trimpot® 3314 - Sealed
Resistive Material:Cermet
Resistance:500 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tube
Number of Turns:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:500 Ohms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment