3299X-1-501LF
Bourns, Inc.
3299X-1-501LF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3299X-1-501LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3299X-1-501LF
Manufacturer Bourns, Inc.
Description TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 421 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:Rectangular - 0.395" x 0.240" Face x 0.395" H (10.03mm x 6.10mm x 10.03mm)
Series:Trimpot® 3299 - Sealed
Resistive Material:Cermet
Resistance:500 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tube
Other Names:3299X-1-501LF-ND
3299X-501LF
3299X1501LF
Number of Turns:25
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Detailed Description:500 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25 Turn Side Adjustment