3296W-1-504RLF
Bourns, Inc.
3296W-1-504RLF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3296W-1-504RLF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3296W-1-504RLF
Manufacturer Bourns, Inc.
Description TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN TOP
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:Rectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Series:Trimpot® 3296 - Sealed
Resistive Material:Cermet
Resistance:500 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Number of Turns:25
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:500 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25 Turn Top Adjustment