3266W-1-200LF
Bourns, Inc.
3266W-1-200LF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3266W-1-200LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3266W-1-200LF
Manufacturer Bourns, Inc.
Description TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN TOP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 399 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
300 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:Rectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Series:Trimpot® 3266 - Sealed
Resistive Material:Cermet
Resistance:20 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tube
Other Names:3266W-1-200LF-ND
3266W-200LF
3266W1200LF
Number of Turns:12
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:20 Ohms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12 Turn Top Adjustment