3266P-1-253LF
Bourns, Inc.
3266P-1-253LF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3266P-1-253LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3266P-1-253LF
Manufacturer Bourns, Inc.
Description TRIMMER 25KOHM 0.25W PC PIN SIDE
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:Rectangular - 0.250" x 0.174" Face x 0.174" H (6.35mm x 4.42mm x 4.42mm)
Series:Trimpot® 3266 - Sealed
Resistive Material:Cermet
Resistance:25 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tube
Other Names:3266P1253LF
Number of Turns:12
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:25 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12 Turn Side Adjustment