3262P-1-201
Bourns, Inc.
3262P-1-201
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3262P-1-201 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3262P-1-201
Manufacturer Bourns, Inc.
Description TRIMMER 200OHM 0.25W PC PIN SIDE
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:Rectangular - 0.250" x 0.185" Face x 0.185" H (6.35mm x 4.70mm x 4.70mm)
Series:Trimpot® 3262 - Sealed
Resistive Material:Cermet
Resistance:200 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tube
Other Names:3262P-201
Number of Turns:12
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:200 Ohms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12 Turn Side Adjustment