Curtis Industries
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 325005-13-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 325005-13-0
Manufacturer Curtis Industries
Description CONN BARRIER STRP 13CIRC 0.325"
(In US Dollars)
30 pcs
Data sheet
Wire Gauge:14-22 AWG
Voltage Rating:300V
Top Termination:Screws (Not Included)
Terminal Screw Material:-
Terminal Screw Finish:-
Terminal Block Type:Barrier Block
Series:32500
Pitch:0.325" (8.26mm)
Packaging:Bulk
Operating Temperature:105°C
Number of Wire Entries:13
Number of Rows:1
Number of Circuits:13
Mounting Type:Chassis, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material - Insulation:Polypropylene (PP)
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Flange
Detailed Description:13 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included)
Current Rating:15A