CNC Tech
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3220-64-0100-99 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3220-64-0100-99
Manufacturer CNC Tech
Description BOX HEADER, 0.050 64 POS
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:-
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Packaging:Tray
Overall Contact Length:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:64
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Insulation Height:0.213" (5.40mm)
Insulation Color:-
Ingress Protection:-
Features:Keying Slot
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 64 position 0.050" (1.27mm)
Current Rating:1A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.083" (2.11mm)