CNC Tech
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3210-40-003-12-00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3210-40-003-12-00
Manufacturer CNC Tech
Description CONN HEADER 0.050 40 POS
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1080 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:-
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Packaging:Tray
Overall Contact Length:-
Other Names:1175-2200
3210-40-003-12-00-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:40
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Height:-
Insulation Color:-
Ingress Protection:-
Features:Keying Slot
Fastening Type:Latch Lock/Eject Hooks, Short
Detailed Description:Connector Header Surface Mount 40 position 0.050" (1.27mm)
Current Rating:1A