30R250UU
Hamlin / Littelfuse
30R250UU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 30R250UU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 30R250UU
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 30V 2.5A RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Polymeric
Time to Trip:10.3s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm)
Series:POLY-FUSE®, 30R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):70 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):20 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:030R0250
030R0250U
30R250
F2025
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.118" (3.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.720" (18.30mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 2.5A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):5A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):2.5A