30CTQ050-1
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
30CTQ050-1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 30CTQ050-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 30CTQ050-1
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE SCHOTTKY 50V 15A TO262
(In US Dollars)
8000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:620mV @ 15A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50V
Supplier Device Package:TO-262
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Other Names:30CTQ050-1SMC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 50V 15A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Current - Reverse Leakage @ Vr:1mA @ 50V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A