30CPQ040
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
30CPQ040
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 30CPQ040 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 30CPQ040
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE SCHOTTKY 40V 15A TO247AD
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:680mV @ 15A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40V
Supplier Device Package:TO-247AD
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Other Names:30CPQ040SMC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 15A Through Hole TO-247-3
Current - Reverse Leakage @ Vr:1mA @ 40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A