304HC4102K2UM8
Illinois Capacitor
304HC4102K2UM8
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 304HC4102K2UM8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 304HC4102K2UM8
Manufacturer Illinois Capacitor
Description CAP FILM 0.3UF 10% 1KVAC CHAS MT
(In US Dollars)
6 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:1000V (1kV)
Tolerance:±10%
Termination:Threaded, Female
Size / Dimension:2.874" L x 2.165" W (73.00mm x 55.00mm)
Series:HC4
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Nonstandard
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:23 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.193" (30.30mm)
Features:-
ESR (Equivalent Series Resistance):1.2 mOhms
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
Detailed Description:0.3µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP) Nonstandard
Capacitance:0.3µF