3048L-5-103
Bourns, Inc.
3048L-5-103
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3048L-5-103 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3048L-5-103
Manufacturer Bourns, Inc.
Description SENSOR LINEAR 12.7MM WIRE LEADS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 291 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Resistance Tolerance:±20%
Resistance:10 kOhms
Output:Resistive
Other Names:3048L5103
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Linearity:±5%
Linear Range:0 ~ 12.70mm (0 ~ 0.50")