304-28-08-MC-0300F
CNC Tech
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 304-28-08-MC-0300F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 304-28-08-MC-0300F
Manufacturer CNC Tech
Description CBL RIBN 8COND 0.050 MULTI 300'
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Gauge:28 AWG
Voltage:300V
Shielding:Unshielded
Series:-
Ribbon Width:-
Ribbon Thickness:0.035" (0.89mm)
Ratings:UL Style 2651
Pitch:0.050" (1.27mm)
Operating Temperature:105°C
Number of Conductors:8
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Length:300.0' (91.44m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Jacket Color:Multiple
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Insulation Resistance:100 MOhms
First Conductor Mark:-
Features:-
Detailed Description:Flat Ribbon Cable Multiple 8 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 300.0' (91.44m)
Conductor Strand:7 Strands / 0.0049"