302R29W102KF3E-****-SC
Johanson Dielectrics, Inc.
302R29W102KF3E-****-SC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 302R29W102KF3E-****-SC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 302R29W102KF3E-****-SC
Manufacturer Johanson Dielectrics, Inc.
Description CAP CER 1000PF 3KV X7R 1808
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.085" (2.16mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.189" L x 0.080" W (4.80mm x 2.03mm)
Series:PolyTerm®
Ratings:X2, Y3
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1808 (4520 Metric)
Other Names:709-1314-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Soft Termination
Detailed Description:1000pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
Capacitance:1000pF