300E2C2.75
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 300E2C2.75 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 300E2C2.75
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE CARTRIDGE 300A 2.75KVAC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:2.75kV
Size / Dimension:10.875" L x 3.000" W x 6.380" H (276.23mm x 76.20mm x 162.05mm)
Series:POWR-GARD®
Response Time:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Operating Temperature:-
Mounting Type:Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Fuse Type:Cartridge
Features:Indicating
Current Rating:300A