300AWSP4R16BLKM1RE
E-Switch
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 300AWSP4R16BLKM1RE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 300AWSP4R16BLKM1RE
Manufacturer E-Switch
Description SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:20V
Voltage Rating - AC:20V
Termination Style:Solder Lug
Switch Function:Mom-Off-Mom
Series:300A
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 13.14mm x 7.20mm
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life:30,000 Cycles
Detailed Description:Rocker Switch SPDT 0.4VA (AC/DC) 20V Panel Mount, Flange