300AWDP1J1BLKM7QE
E-Switch
300AWDP1J1BLKM7QE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 300AWDP1J1BLKM7QE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 300AWDP1J1BLKM7QE
Manufacturer E-Switch
Description SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 68 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:28V
Voltage Rating - AC:120V
Termination Style:PC Pin
Switch Function:On-On
Series:300A
Panel Cutout Dimensions:-
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Vertical
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life:30,000 Cycles
Detailed Description:Rocker Switch DPDT 5A (AC/DC) 120V Through Hole, Right Angle, Vertical
Current Rating:5A (AC/DC)