3006P-1-202Z
Bourns, Inc.
3006P-1-202Z
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3006P-1-202Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3006P-1-202Z
Manufacturer Bourns, Inc.
Description TRIMMER 2K OHM 0.75W PC PIN SIDE
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:Rectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Series:Trimpot® 3006 - Sealed
Resistive Material:Cermet
Resistance:2 kOhms
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Packaging:Tube
Number of Turns:15
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Detailed Description:2 kOhms 0.75W, 3/4W PC Pins Panel Mount, Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 15 Turn Side Adjustment