HellermannTyton
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 300-31276 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 300-31276
Manufacturer HellermannTyton
Description 2:1 RATIO HS DISPENSER BOX
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Type:Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:2 to 1
Shrink Temperature:120°C
Series:HIS-Pack
Recovered Wall Thickness:0.023" (0.58mm)
Other Names:89306312031
Operating Temperature:-55°C ~ 135°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material:Polyolefin (PO)
Length:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inner Diameter - Supplied:0.500" (12.70mm)
Inner Diameter - Recovered:0.250" (6.35mm)
Features:Corrosion Resistant, Self Extinguishing
Detailed Description:Heat Shrink Tubing, Flexible 0.500" (12.70mm) 2 to 1 Blue