300-30-40-GR-0100F
CNC Tech
300-30-40-GR-0100F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 300-30-40-GR-0100F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 300-30-40-GR-0100F
Manufacturer CNC Tech
Description FLAT RBN CBL GRAY 40 COND 100'
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 14 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs3 pcs5 pcs
10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Wire Gauge:30 AWG
Voltage:150V
Shielding:Unshielded
Series:-
Ribbon Width:1.000" (25.40mm)
Ribbon Thickness:0.026" (0.66mm)
Ratings:UL Style 2678
Pitch:0.025" (0.64mm)
Other Names:CN216GR-100
Operating Temperature:105°C
Number of Conductors:40
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Length:100.0' (30.48m)
Jacket Color:Gray
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Insulation Resistance:100 MOhms
First Conductor Mark:Red
Features:-
Detailed Description:Flat Ribbon Cable Gray 40 Conductors 0.025" (0.64mm) Flat Cable 100.0' (30.48m)
Conductor Strand:7 Strands / 38 AWG