3.0SMCJ6.5CATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
3.0SMCJ6.5CATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3.0SMCJ6.5CATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3.0SMCJ6.5CATR
Manufacturer SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:7.22V
Voltage - Breakover:1
Voltage - Breakdown (Min):6.5V
Voltage - Breakdown:SMC (DO-214AB)
Type:Zener
Series:-
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Power Line Protection:3000W (3kW)
Power - Peak Pulse:267.9A
Polarization:DO-214AB, SMC
Other Names:3.0SMCJ6.5CATRSMC
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Manufacturer Part Number:3.0SMCJ6.5CATR
Current - Peak Pulse (10/1000µs):11.2V