3.0SMCJ45CATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
3.0SMCJ45CATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3.0SMCJ45CATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 3.0SMCJ45CATR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 45V 72.7V SMC
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:72.7V
Voltage - Breakdown (Min):50V
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AB, SMC
Other Names:3.0SMCJ45CATRSMC
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):41.2A