2R5SVPB120M
Panasonic
2R5SVPB120M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2R5SVPB120M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 2R5SVPB120M
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM POLY 120UF 20% 2.5V SMD
(In US Dollars)
1300 pcs2600 pcs6500 pcs9100 pcs13000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2.5V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:OS-CON™, SVPB
Ripple Current @ Low Frequency:83.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.67A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:P122207TR
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):40 mOhm
Detailed Description:120µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 40 mOhm 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:120µF