2EZ12D2E3/TR8
Microsemi
2EZ12D2E3/TR8
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2EZ12D2E3/TR8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 2EZ12D2E3/TR8
Manufacturer Microsemi
Description DIODE ZENER 12V 2W DO204AL
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2V @ 200mA
Tolerance:±2%
Supplier Device Package:DO-204AL (DO-41)
Series:-
Power - Max:2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):4.5 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 12V 2W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr:1µA @ 9.1V