2CM77P1001-1-H
Sullins Connector Solutions
2CM77P1001-1-H
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2CM77P1001-1-H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 2CM77P1001-1-H
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Description CONN HEADER HM C SHIELDED 77POS
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Press-Fit
Series:-
Pitch:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tube
Other Names:2CM77P10011H
S3117
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C
Number of Rows:5 + 2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:77 (55 + 22 Ground)
Mounting Type:Through Hole
Features:-
Detailed Description:77 (55 + 22 Ground) Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole
Current Rating:1A