298D105X0016K2T
Electro-Films (EFI) / Vishay
298D105X0016K2T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 298D105X0016K2T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 298D105X0016K2T
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP TANT 1UF 16V 20% 0402
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:MICROTAN®, 298D
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:718-1618-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Manufacturer Size Code:K
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):20 Ohm
Detailed Description:1µF Molded Tantalum Capacitors 16V 0402 (1005 Metric) 20 Ohm
Capacitance:1µF