293D475X9016B2TE3
Vishay / Sprague
293D475X9016B2TE3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 293D475X9016B2TE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 293D475X9016B2TE3
Manufacturer Vishay Sprague
Description CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1411
(In US Dollars)
2000 pcs4000 pcs10000 pcs
14000 pcs50000 pcs65535 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
Tolerance:4.7µF
Surface Mount Land Size:-
Supplier Device Package:B
Size / Dimension:0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Series:TANTAMOUNT®, 293D
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:1411 (3528 Metric)
Other Names:718-1149-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Manufacturer Part Number:293D475X9016B2TE3
Lifetime @ Temp.:2.9 Ohm
Height - Seated (Max):0.083" (2.11mm)
Features:General Purpose
Expanded Description:4.7µF ±10% Molded Tantalum Capacitors 16V 1411 (3528 Metric) 2.9 Ohm
ESR (Equivalent Series Resistance):±10%