293D337X06R3E2TE3
Vishay Precision Group
293D337X06R3E2TE3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 293D337X06R3E2TE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 293D337X06R3E2TE3
Manufacturer Vishay
Description Capacitor; Tantalum; Cap 330 uF; Tol 20%; Vol-Rtg 6.3 VDC; SMT; 7343-43; ESR 0.5 Ohms
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 30969 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Molded
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:TANTAMOUNT®, 293D
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Manufacturer Size Code:E
Height - Seated (Max):0.170" (4.32mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):500 mOhm
Detailed Description:330µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2917 (7343 Metric) 500 mOhm
Capacitance:330µF