2920L110/60MR
Hamlin / Littelfuse
2920L110/60MR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2920L110/60MR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 2920L110/60MR
Manufacturer Littelfuse
Description 2920L Series POLYFUSE? Lead-Free Surface Mount Resettable PPTC, 60V, 1.1A, RoHS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 34781 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Polymeric
Time to Trip:500ms
Thickness (Max):0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.289" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Series:POLY-FUSE®, 2920L
Resistance - Post Trip (R1) (Max):410 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):120 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2920 (7351 Metric), Concave
Other Names:F8134TR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.1A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Current - Trip (It):2.2A
Current - Max:20A
Current - Hold (Ih) (Max):1.1A