AVX Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 277200095302001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 277200095302001
Manufacturer AVX Corporation
Description CONN RECEPT 2MM 95POS R/A
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Press-Fit
Series:7200
Pitch:0.079" (2.00mm)
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:5
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:95
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Upper Shield
Detailed Description:95 Position Receptacle, Female Sockets Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle
Current Rating:1A