2771007
Phoenix Contact
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2771007 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 2771007 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 2771007 |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Description | CONN TERM BLK FEED THROUGH GRAY |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 50 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $15.71 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.5-16mm² |
|---|---|
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Voltage - UL: | 600V |
| Voltage - IEC: | 500V |
| Type: | Feed Through |
| Termination Style: | Screw |
| Terminal - Width: | 10.2mm |
| Stripping Length: | 11mm |
| Series: | CLIPLINE UKKB |
| Other Names: | 277-4073 2771007-ND UKKB 10/2,5 UKKB10/2,5 |
| Number of Positions: | 6 |
| Number of Levels: | 3 |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | - |
| Features: | - |
| Disconnect Type: | - |
| Detailed Description: | Terminal Block Connector 6 Position Feed Through Gray |
| Current - IEC: | 57A |
| Color: | Gray |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 2771007, use the request quote form to request 2771007 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2771007.The price and lead time for 2771007 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 2771007.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


