270X232A502B2B1
CTS Electronic Components
270X232A502B2B1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 270X232A502B2B1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 270X232A502B2B1
Manufacturer CTS Electronic Components
Description POT 5K OHM 1/4W CARBON LOG
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 83 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination Style:PC Pins, Board Locks
Temperature Coefficient:-
Taper:Logarithmic
Size - Body:Round - 0.626" Dia x 0.375" H (15.9mm x 9.53mm)
Series:270
Rotation:315°
Resistive Material:Carbon
Resistance (Ohms):5k
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Bulk
Other Names:270-XS8765
CT2215
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Detailed Description:5k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer Rotary, SPST 1 Turn Carbon 0.25W, 1/4W PC Pins, Board Locks
Bushing Thread:1/4-32
Built in Switch:Rotary, SPST
Adjustment Type:Side Adjustment
Actuator Type:Round
Actuator Length:1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter:0.125" (3.18mm)