270X232A253B2B1
CTS Electronic Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 270X232A253B2B1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 270X232A253B2B1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 270X232A253B2B1 |
|---|---|
| Manufacturer | CTS Electronic Components |
| Description | POT 25K OHM 1/4W CARBON LOG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.28 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Termination Style: | PC Pins, Board Locks |
| Temperature Coefficient: | - |
| Taper: | Logarithmic |
| Size - Body: | Round - 0.626" Dia x 0.375" H (15.9mm x 9.53mm) |
| Series: | 270 |
| Rotation: | 315° |
| Resistive Material: | Carbon |
| Resistance (Ohms): | 25k |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 270-XS8767 CT2217 |
| Number of Turns: | 1 |
| Number of Gangs: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 25k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer Rotary, SPST 1 Turn Carbon 0.25W, 1/4W PC Pins, Board Locks |
| Bushing Thread: | 1/4-32 |
| Built in Switch: | Rotary, SPST |
| Adjustment Type: | Side Adjustment |
| Actuator Type: | Round |
| Actuator Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Actuator Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 270X232A253B2B1, use the request quote form to request 270X232A253B2B1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 270X232A253B2B1.The price and lead time for 270X232A253B2B1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 270X232A253B2B1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
